В запълненото с ангажименти съвремие често човек се оказва в ситуация, в която има толкова много задачи за вършене, а вече усеща изтощение и му се струва, че чаша силно кафе просто няма да помогне. В такива моменти е много изкушаващо да се посегне към по-силни стимулатори, като амфетамини и метамфетамини.
Какво представляват?
Това са група синтетични химикали, стимулиращи централната нервна система, от което идват и ефектите им. Могат да се приемат чрез поглъщане, смъркане, инжекции и пушене. Ползата от употребата им е краткосрочна – потискат умората и повишават концентрацията. Сред страничните ефектите са подобряване на самооценката и загуба на апетит. Имат ролята на допинг при спортистите.
След първоначалната еуфория обаче стимулиращият ефект преминава в раздразнителност, параноя и тревожност. Потиснатите сигнали на организма, че има нужда от храна и почивка, се превръщат в загуба на тегло и физическо изтощение. Продължителната употреба на амфетамини и метамфетамини уврежда бъбреците и черния дроб, а в особен риск от употребата са хора със сърдечно-съдови проблеми.
Амфетамини и метамфетамини се срещат основно под формата на прах или таблетки, а метамфетамините – и на кристали. Ефектът от амфетамините се усеща в рамките на минути след употреба и продължава 4-6 часа. Метамфетаминът се усвоява по-бързо и ефектите от него са по-силни и по-продължителни – 6-8 часа.
Ефекти
- временно увеличаване на издръжливостта, липса на чувство за глад и умора;
- повишава се общата температура на тялото;
- чувство за еуфория, енергия и висока самоувереност;
- учестено дишане;
- пресъхване на устата;
- контракция на мускулите;
- разширяване на зениците (един от признаците за употреба);
- краткосрочно повишаване на либидото.
Негативи:
Положителните ефекти при продължителна употреба преминават в:
- безсъние;
- висока температура, треска;
- мускулни спазми, тремор, тикове, неконтролируеми движения;
- главоболие и замаяност;
- халюцинации, панически пристъпи, агресия;
- импотентност;
- хронична умора и депресия.
Амфетамините и метамфетамините водят до бързо привикване , а след преминаване на първоначалния „вдигащ“ ефект, човек рязко губи енергия и мотивация, което води до желание за повторен прием, но тялото бързо привиква към ефекта и за постигането на усещания със същата интензивност са необходими все по-високи дози. Веществата предизвикват зависимост, като психическата зависимост е особено тежка. Лечението се затруднява от неприятните физически признаци на абстиненция, които правят трудно отказването от дозата:
- изтощение;
- силен глад;
- безсъние или непълноценен сън.
Психическата зависимост кара човек да се чувства непълноценен, ако не се е надрусал. Спирането на употребата води до:
- раздразнителност;
- депресия;
- безпокойство и обърканост;
- психоза.
Амфетамините и метамфетамините свиват кръвоносните съдове, повишават кръвното налягане и учестяват сърдечния ритъм. Това може да доведе до сърдечна аритмия, инфаркт, инсулт, вкл. с летален край. В особен риск са хората, които имат проблеми със сърцето и/или кръвоносната система, с диабет или епилепсия.
Ефектът на потискане на глада, комбиниран с липсата на умора, предизвиква пълно изтощение на организма, без употребяващият да има възможност да го осъзнае. Това влияе негативно на имунната система, повишава риска от развитие на различни заболявания, влошава външния вид, води до хранителни разстройства. Повишаването на температурата след употреба носи риск от прегряване и обезводняване, което уврежда бъбреците и черния дроб.
Комбинирането на амфетамини и метамфетамини с други вещества (алкохол, други наркотици) засилва ефекта на всички приети субстанции и повишава рисковете, които има употребата им.
Кои са съмнителните признаци за употреба
Видимите признаци на употреба са трудно отличими, освен ако не се случи пред очите ви, и включват:
- разширени зеници;
- липса на нужда от храна и вода;
- повишена температура, треска;
- зачервяване на лицето;
- неконтролирани мускулни контракции – тикове;
- раздразнителност;
- странно приповдигнато настроение;
- относително висока работоспособност (в сравнение с други работници).