Проблеми с нервите, тревожност, стрес, умора, потиснатост, недоспиване – всеки съвременен човек е имал такива моменти. Понякога те ескалират и се налага лечение, при което често се предписват лекарствени продукти от групата бензодиазепини.
Какво представляват?
Ефектът им се изразява в притъпяване и забавяне на чувствителността на мозъка към външни стимули или с други думи – човек става по-малко чувствителен на дразнители. Употребяват се и за овладяване на абстиненция при лечение на алкохолизъм и наркомания, както и за контролиране на епилептични припадъци.
Лечението с бензодиазепини обаче следва да е не по-дълго от 2 седмици, с лекарско предписание и под лекарски контрол, тъй като бързо се развива зависимост.
Типични имена на препарати, съдържащи бензодиазепини и производни:
Търсени ефекти
Първоначалният ефект от употребата на тези вещества е чувство за спокойствие и по-добър сън. Привикването към този тип вещества е бързо и първоначалната доза намалява ефекта си, което води до постоянно увеличаване на дозата.
Негативи
При продължителна употреба се развива апатия и неспособност за концентрация. Част от страничните ефекти включват:
- главоболие;
- силна умора и сънливост;
- меланхолия и чувство за празнота;
- понижено либидо.
Високите дози предизвикват пристъпи на депресия, параноя и мисли за самоубийство. Смесването на приспивателни и успокоителни и други вещества (от рода на алкохол или опиоиди) често води до дихателна недостатъчност, кома и летален изход.
Кога можете да се усъмните в злоупотреба
Възможно е човек да злоупотребява с бензодиазепини, ако показва следните признаци:
- безразличие;
- силна умора;
- сънливост;
- забавена реч;
- замаяност;
- нарушена координация;
- тремор;
- проблеми с паметта.