Колко време след употреба на дрога тестовете за наркотици използвани от МВР DrugTest 5000 и DrugCheck 3000 дават положителен резултат? Това наболял въпрос, още от въвеждането на проверките за наркотици по пътищата.
Защо се тества за наркотици?
Въпросът които трябва да разреши държавата, не само в България, се свежда до намиране на баланса между:
- личната свобода на шофьорите и
- правата на другите участници в пътното движение, като правото им на живот.
Намирането на компромиса между тях все още е предизвикателство за законодателя.
Нека да разгледаме причините:
Тенденция за увеличаваща се употреба
Във всички държави от ЕС има статистика еднозначно показваща увеличена честота на шофиране след употреба на дрога. Тя е пряко свързана с общото увеличение на употребата на наркотици. Положението в България не се различава съществено. Разлики, спрямо държавите от Западна Европа, се наблюдава единствено във видовете дрога. Най-рисковата група са мъже под 35 години, но също така се забелязва тендеция за увеличена употребата и от млади жени. Известни са случаите с Диона и други инфлуенсърки твърдящи че са пили нурофен при потвърден тест за кокаин.
Основни предизвикателства
- Недооценяване на ефектите от употреба на наркотици върху способността за адекватно поведение на пътя е пряко следствие от ефектите след приема им, водещо до погрешни самооценки. Един-два часа след отшумяване на ефектите от дрогата не са достатъчни, за станеш адекватен да шофираш!
- Недостатъчната информираност относно времето на детекция на тестове. Това се използва умело от недобросъвестни полицаи за рекетиране, практика която, все още е почесто правило отколкото изключение. Артикулирането от тях на нереално дълги времена за детекция, от порядъка на седмици, нанася повече вреди, подкопава доверието към полицията и обезсмисля превантивния ефект от завишения контрол.
- Народопсихология и изкривяване в ценостната ни система. В България, по стечение на различни причини имаме висока толерантност към корупцията. Вследствие, притеснението е за рискът да не бъдат заловени, а не че могат да убият невинни жертви. Резултат: повишаването на наказанията води до повишение на корпуцията, но не до промяна в поведението. Решение: докато не се промени драстично усещането в обществото ни за безнаказаност, не само на пътя, нито по-честите проверки на пътя, нито увеличените наказания ще променят съществено ситуацията на пътя към по-добро.
История на проверките в България
до 2020 г.
съвсем редки, основно поради недостатъчната техническа обезпеченост на МВР с тестове. През 2016 г. Пътна Полиция закупува 8000 бр. DrugCheck3000 след което проверките стават по-чести. През 2019 г. МВР увеличава броя закупени тестове и съответно направените проверки.
от 2020 – по-строги наказания
Политическият елит реагира реактивно, като това не е само български феномен. Катастрофата при която загина Милен Цветков, бе повод за поредната законодателна инициатива, довела до драстично увеличаване на наказанията, включително спиране от движение на превозното средство до 5 години. Предвидени са и други мерки, като задължително лечение на заловените нарушители в психиатрични отделения към затворите.
2022 – масово тестване, включително и на полицаите
Тежката катастрофа при хотел Хемус в София при която загинаха 2 невинни момичета бе използвано от институциите да покажат някакво действие, както винаги реактивно. МВР сериозно увеличи тестването, а след залавяне на няколко полицаи запона масово тестване и на самите полицаи. Последното доведе до тяхното недоволство, изразяващо се в и упреци, че тестовете давали много фалшиви резултати. На обикновенните граждани не дават, но на тях им дават! МВР изключи по-„ненадежните“ DrugCheck3000 от проверките, като остави тестването да се извършва с „по-надежните“ DrugTest 5000.
2023 – ново затягане на мерките
През лятото на 2023 г. промени в Наказателния Кодекс доведоха до драстично увеличение на наказанията, включително отнемането на автомобил.
2024 – масовото тестване е отприщено
МВР въвежда отново тестване с DrugCheck 3000. Статистиката предоставена от министъра на вътрешните работи пред народното събрание на 10 януари 2025 г. показа мащаба на проверките: над 40 000 теста са направени до края на номеври 2024 г. Не е дадена статистика по модела на слюнчен тест.
При съществем реален риск от отнемане на автомобила, времето на детекция на наркотиците от тестовете ползвани от полицията придобива особена тежест. За да може да се разбере по-добре отговорът, първо се трябва да се поясни
Физиологията на движение на наркотиците в организма
След употреба, наркотикът постъпва почти веднага в кръвообращението. Чрез кръвта той навлиза в мозъка, където оказва психотропно действие. Тялото практически веднага започва разграждането (метаболизиране) на наркотичните вещества до техните метаболити и да ги изхвърля през отделителната система и потта. Този процес отнема различно време за всяко вещество, обикновено от няколко десетки минути до няколко десетки часа.
Време за детекция в кръвта
Някой метаболити и остатъци от наркотика се отлагат по-дълго е слабо кръвоснабдени тъкани, например мастни клетки, кости и коса. Слабото кръвоснабдяване пречи на организма бързо да ги извхърли, но е и причината да могат да се открият до няколко месеца. В косата остава до като падне косъма. Важно е да се отбележи, че откриването на наркотик в кръвта в такъв дълъг период може да стане само с течно/газова хроматография с мас-спектрометрия (LC/GS-MS). При това такова задълбочено изследване се прави само в изключителни случаи, най-често за нуждите на криминалистиката, както в случая със Семерджиев. В масовия случай, след даден положителен слюнчени тест от водач, без фатални жертви, кръвното изследването не търси толкова ниски концентрации.
Резюме: ключв фактор определящ времето за детекция на наркотици чрез кръвна проба е в заданието дадено на токсикологичната лаборатория провеждаща това изследване. Това е причина само акредитирани лаборатории да извършват такива анализи.
Време за детекция в урина
В урина следи от употрена наркотици са много по-лесно откриваеми, чрез бързо и евтино хроматографско имунологично изследване. Времето на детекция зависи от чувствителността на теста, т.н. cut-off и варира от няколко дни до няколко седмици.
Време за детекция в слюнка
Поради обратното преминаване през клетъчната мембрана на слюнчените жлези, наркотиците могат да бъдат открити в слюнката. Това е причината концентрацията на наркотика в кръвта и в слюнката да имат почти идентични криви на спад. Слюнката съдържа ензими, които също разграждат наркотичните вещества. Затова, след спадане на концентрацията им в кръвта под определена граница, те не могат да бъдат открити чрез слючен тест.
В България Пътна полиция използва само слюнчени тестове за проверка на шофьори. Не се ползват тестове за урина, пот, коса или др.
Чувствителност на полевите тестове
Процесът по детекция може буквално да се опише като „хващане“. Молекулите на наркотичното вещество се захващат от специално синтезирани за всеки наркотик протеини в т.н. биосензори. Вижте повече за технологията в нашата тематична статия.
Една от важните характеристики е чувствителността им. Тя се измерва в нанограм на милилитър и дава минималното количество наркотично вещество, при което тестът ще даде положителен резултат.
Чувствителността на теста определя времето на детекция. Колкото по-чувствителен е, толкова по-дълго във времето ще намери дадено вещество. От друга страна концентрацията на наркотичното вещество в организма, и конкретно в слюнката, зависи от много индивидуални фактори. Значение има вида на дрогата, колко количество е прието, телесното тегло, специфичния метаболизъм, комбинацията с други наркотици и алкохол, приема на течности, храна и др. Комбинацията на изброеното води до относително широка индивидуалност при времето на детекция: при едни мъж тежащ 120 кг. и изпушил един джойнт е едно, а при 45 кг дама, взела екстази с неясна каква комбинация и концентрация ще е различен. Затова времената са само ориентировъчни. Например, за ползваните в момента от Пътна полиция тестове за наркотици DrugTest 5000 и DrugCheck 3000:
- THC (Марихуана) и HHC: 5 – 10 часа;
- Амфетамин, Метамфетамин, Екстази: 10 – 70 часа;
- Кокаин: 10 – 30 часа;
- Опиати (Хероин, Морфин, Кодеин): 10 – 20 часа;
- Бензодиазепини (има много производни): 0 – 20 часа
- Метадон: 10 – 20 часа
- Кетамин: 2 -5 часа
Ясно е, че слюнчените тестове могат да открият наркотици няколко часа, в много редки случаи до 3 дни след употреба. Не откриват наркотици седмица по-късно. Точното време до когато теста може даде положителен резултат е възможно само чрез индивидулно тестване с тестовете ползвани от МВР или с еквивалентните DrugWipe.
Въпреки ограничените времена на детекция, поради вторичните странични действия на наркотиците, за да пазите и себе си и другите, най-добре е да се въздържате от шофиране след употреба на дрога поне 24 часа.
04 февруари 2025 г.