Описание
Описание
JKD-625-R е екипиран със сензор за въглероден окис (CO), за да Ви предупреди при опасни нива на силно токсичния въглероден окис, който може да е предизвика смърт.
С възможността за мрежова връзка с други детектори, осигурявайки по-високо ниво на защита.
Предназначение
- В жилищни имоти, включително къщи, апартаменти и кооперации отопляващи се с дърва и въглища. Детекторите се поставят близо до зоните за спане, тъй като отравянето с въглероден окис често се случва, когато хората спят.
- Гаражи: тъй като превозните средства, движещи се в затворени пространства произвеждат опасни нива на въглероден окис.
- Други помещения където се използват уреди за изгаряне на гориво, като пещи, котли или бойлери. Детекторите се поставят близо до тези уреди, за да следят за изтичане на CO в помещението.
- Кемпери, каравани и яхти – детекторите за въглероден окис са от съществено значение в кемпери, каравани и яхти, тъй като всички те са оборудвани с отоплителни уреди с горене, печки, котлони, а някои и с генератори за ток работещи с ДВГ.
Предимства на мрежово свързания детектор за СО
- RF свързаност с други детектори осигуряващо сигурно известяване при аларма навсякъде
- Надежден електрохимичен сензор за СО
- LCD дисплей показващ концентрацията на CO в PPM (промили).
- Модерен дизайн
- Компактен размер
- Звукова и светлинна аларма
- Сертифициран по БДС/EN/ISO 50291-1
- Функция за памет за аларма
- Захранване: 3 бр. АА батерии
Какво е мрежова свързаност на детекторите?
Детекторите с такава функционалност могат да се свържат взаимно, един с друг. При задействане на аларма на който и да е от детектор алармата ще се разпространи от всички свързани в мрежа устройства. Така се постига по-високо ниво на защита, особено при апартаменти и къщи с повече помещение. Например, задестване на алармата на детектор в гаража, ще задейства алармите и в спалните помещения, който могат да се намират 3 етажа над помещението където е възможно да има пожар. Всички мрежово свързани детектори JKD могат да бъдат заедно свързани.
Не е ли прекалено детекторите да пищят навсякъде?
Вашият живота и имущество са по-ценни от това, че има вероятност да ви събуди аларма за опасност или да ви прекъсне гледане на любимо предаване.
Може ли да спра лесно алармата?
Да, всеки детектор може да се заглуши звука за 10 минути с натискане на бутона TEST. Това време е достатъчно, за да проверите всички помещения за опасността.
За Въглеродения Окис (CO)
Въглеродния окис (CO) е опасен, силно отровен газ, без мирис и цвят. Отделя се при различни химични процеси. В бита опасността идва най-често от непълно горене на въглеводороди. Източници са всякакви отоплителни уреди използващи горене: газови уреди, камини, печки на дърва, бойлери на твърдо гориво или газ. Други източници на въглероден окис са изгорелите газове от автомобил и цигареният дим.
Непълно горене най-често се получава при ограничаване на кислорода с цел по-продължително горене, често използвана практика за увеличаване топлоотдаването от печката през нощта. Преминаването на печката в режим на „тлеене“ води до риск от непълно горене при което започва да се отделя опасния и силно токсичен газ. Без мирис и цвят човек не може да усети наличието му! При излагане на малки и средно-високи концентрации на въглероден окис първоначално започва да усеща главоболие и замаяност. При по-продължително излагане или при излагане в много висока концентрация, дори за кратко, съществува риск от смърт. Най-голям риск е по време на сън, тъй като няма да се усетят първите признаци на задушаване с въглероден окис.
Защо е толкова токсичен
При вдишване въглеродния окис се свързва с хемоглобина в кръвта, основното съединение, пренасящо кислород в човешкото тяло, като така намалява количеството кислород, което циркулира в тялото.
За по-любопитните
Въглеродният окис преобразува хемоглобина в карбоксихемоглобин предизвиквайки хипоксия. Химическата връзка на въглеродния окис с хемоглобина е 230 пъти по-силна от тази на хемоглобина с кислорода, заради което хемоглобина преобразуван в карбоксихемоглобин остава за постоянно. Излагане на концентрация на СО над 700 ppm (промили) превръща 50% от хемоглобина в карбоксихемоглобин. Това води до тежки или фатални последици от задушаване с въглероден окис.
Въглеродният окис се образува при:
- Печки на дърва, въглища или течно гориво (нафта)
- Газови печки, котлони и нагреватели
- При запушени димоотводи и комини
- Изгорели газове от двигатели с вътрешно горене
- Барбекюта
Симптоми, при отравяне с въглероден окис
Концентрация на CO | Симптоми и време за вдишване на CO |
50 ppm | Минимално нарушаване на концентрацията |
200 ppm | Леко главоболие, слабост, замъглено зрение и гадене след 2 часа |
400 ppm | Болка в челото след 1-2 часа, застрашава живота след 3 часа |
800 ppm | Замъглено зрение, гадене и спазми след 45 минути, загуба на съзнание след 2 часа, сигурна смърт след 3 часа |
1 600 ppm | Главоболие, замъглено зрение и гадене след 20 минути, смърт след 1 час |
3 200 ppm | Главоболие, замъглено зрение и гадене след 5-10 минути, смърт след 30 минути |
6 400 ppm | Главоболие, замъглено зрение и гадене след 1-2 минути, смърт след 10 минути |
12 800 ppm | Смърт след 1-3 минути |
Поддръжка
Mрежово свързаният детектор JKD-625-R е калибриран фабрично за въглероден окис и не се нуждае от периодично калибриране през целия си живот.
Нуждае само от:
- периодично почистване корпуса, за да сте сигурни, че мръсотия или прах не блокират достъпа до сензорите. В зависимост от помещението почистване се прави веднъж месечно до веднъж седмично (за много прашни помещения);
- смяна на батериите при нужда, за да сте сигурни, че ви защитава. Автономната работа с комплект батерии е между 6 месеца и 2 години.
Освен посоченото горе детектора не се нуждае от друга поддръжка.
Отзиви
Все още няма отзиви.