Вейп и тенденция за употребата сред младите хора
Употребата на вейпове, особено сред младите хора, се е покачила значително в световен мащаб. Вейпингът се счита за по-малко вреден от пушенето на традиционни цигари. Но този медот за консумация на никотин идва със своите рискове, особено за непушачи и подрастващи.
Увеличена популярност сред тийнейджърите:
Ръстът на употребата на вейпове сред младите хора се забелязва ярко в Европа, Съединените щати и части от Азия. Например, във Великобритания 20.5% от децата на възраст между 11 и 17 години опитали вейп през 2023 година, като това е удвоило нивото на употреба само за последните няколко години.
Въпреки това, употребата на вейп сред младите хора остава по-ниска в страни като Китай и Бразилия, но това се очаква да се промени много скоро, защото вейповете стават все по-разпространен.
Продуктите за изработени за еднократна употреба (след като бъдат изпушени се изхвърлят). Те са често предлагани с привлекателни аромати и са лесни за използване, което ги прави привлекателни за тийнейджърите.
Здравословни проблеми и рискове:
Въпреки че вейпът се смята за по-малко вреден от пушенето, особено за хора, които се опитват да откажат цигарите, има огромен шанс за развитие на значителни здравословни проблеми.
Новото при употребата на вейп е огромното количество никотин, което се доставя във вашата система. За повечето хора е доста трудно да изпушат 20+ цигари на ден, защото е доста тежко за целия организъм. Обаче, димът от вейповете не мирише лошо, което позволява да се пуши вътре и постоянно, в продължение на часове. По този начин лесно може да преминете през цял вейп за ден. В днешно време вейповете са много по-ефективна система за доставяне на никотин от цигарите. Те обливат мозъка с изключително високи дози никотин, което ги прави изключително пристрастяващи и води до зависимост от никотин.
Тийнейджърите, които започват да вейпват, могат да развият зависимост от никотин, което може да има дългосрочни ефекти върху развитието на мозъка, когнитивната функция и общото здраве. Привлекателността на ароматизираните вейпове и социалният аспект на вейпинга ги прави изключително привлекателни за много млади хора, които преди не са пушили цигари.
Всичко това прави отказването от никотина изключително трудно. Също така, идва и силно психологическото пристрастяване, тъй като употребата на вейп много лесно става част от нашето ежедневие.
За тийнейджърите употребата на вейпове е лошо, защото през тези години мозъкът се развива и техните никотинови рецептори са особено активни. Рецепторите са пряко свързани със система за възнаграждение и по този начин с това как се чувства човек за себе си и живота си. Никотинът може да промени развитието на мозъка чрез свръхстимулиране на никотиновите рецептори.
Как работи Вейпът и потенциални проблеми?
Вейповете използват намотка, за да се нагрее течноста, което позволява да се получи пара за вдишване.
Учените са наясно, че много от веществата във вейповете и техните вкусове са безпопасни. Обаче, това важи, когато те се използват в козметиката, медицината или храните и са широко тествани. Повечето химикали са безопасни при ядене или нанасяне върху кожата, но това не е същото като да се вдишват.
По-лошото е, че учените не са наясно какво правят много от вещества във вкусовете, ако се нагреят. Колкото по-дълго се вдишва и колкото по-гореща става намотката, която нагрява, толкова повече химикалите се променят. Молекулите се сливат или разпадат, създавайки нови съединения с неизвестни последствия.
Когато глицеролът се нагрее твърде много, той се разпада и се превръщат във вредни молекули. Това може да се случи, когато течността свърши или намотката стане твърде гореща. Това се забелязва, когата вейпът придобие странен или изгорял вкус – ако това се случи, трябва да спрете веднага да го пушите. По-лошото е че, когато металната намотка се нагрее, тя отделя метални частици, които директно влизат в тялото.
Научни изследвания откриват алуминий, бор, калций, желязо, мед, магнезий, цинк, олово, хром, никел и манган в изпаренията от вейп – всички тези химикали могат да бъдат токсични и да причинят дразнене на белите дробове, хроничен бронхит и затруднено дишане в краткосрочен план.